Triple Threat
Triple Threat

The shortlist for this year's Total Theatre Awards have been announced.

After assessing 528 shows across all performance categories at the Edinburgh Fringe, judges have drawn up a shortlist that consists of 26 productions.

Seven awards will be given across five categories which are physical and visual theatre; innovation; experimentation and playing with form; emerging; circus and dance.

Awards co-directors Jo Crowley and Becki Haines said: "In these times where our sector is changing, and our country is reshaping; the landscape of independent artists and makers continues to thrive against all odds, with exceptional work across seven nationalities identified this year."

The Total Theatre Awards will be announced at a ceremony on the 25 August.

The full shortlist includes:

Shows by an Emerging Company/Artist

Greater Belfast (Scotland)
Little King and Tron Theatre in association with Traverse Theatre (Traverse)

(I Could Go On Singing) Over The Rainbow (Scotland)
FK Alexander with Okishima Island Tourist Group Association (Summerhall)

Infinity Pool: A Modern Retelling of Madam Bovary (England)
Bea Roberts (Bedlam Theatre)

Lucy McCormick: Triple Threat (England)
Lucy McCormick, Soho Theatre in association with Underbelly (Underbelly)

One Hundred Homes (Belgium)
Yinka Kuitenbrouwer, Big in Belgium, Richard Jordan, Theatre Royal Plymouth (Summerhall)

We Are Ian (England)
In Bed With My Brother and the Pleasance (Pleasance Dome)


Physical / Visual Theatre

ADA/AVA by Manual Cinema (USA)
Manual Cinema and Underbelly Productions (Underbelly)

Bildraum (Belgium)
Atelier Bildraum, Big in Belgium, Richard Jordan, Theatre Royal Plymouth (Summerhall)

Cock and Bull (Scotland)
Nic Green with Laura Bradshaw and Rosana Cade (Forest Fringe)

Only Bones (Finland)
Kallo Collective in association with Aurora Nova (Summerhall)


Innovation, Experimentation & Playing with Form

Counting Sheep (Canada)
Lemon Bucket Orkestra in association with Aurora Nova (Summerhall @ The Kings Hall)

EUROHOUSE (England)
Nasi Voutsas and Bertrand Lesca co-produced by FellSwoop (Summerhall)

Hot Brown Honey (Australia)
Hot Brown Honey with Briefs Factory (Assembly Roxy)

Letters to Windsor House (England)
Sh!t Theatre with Show and Tell (Summerhall)

Richard Gadd: Monkey See Monkey Do (England)
Richard Gadd with United Agents & Berk's Nest in association with Soho Theatre (Banshee Labyrinth)

Two Man Show (England)
RashDash (Northern Stage @ Summerhall)

Us/Them (Belgium)
BRONKS, Big in Belgium, Richard Jordan, Theatre Royal Plymouth (Summerhall)


Total Theatre & The Place Award for Dance

Dancer (Scotland)
Gary Gardiner / Ian Johnston / Adrian Howells (DanceBase)

Happy Hour (Belgium)
Mauro Paccagnella and Alessandro Bernardesch produced by Wooshing Machine (Summerhall)

Lïnger (Ireland)
Ériu featuring Breandán de Gallaí and Nick O'Connell (DanceBase)

Red (Finland)
Carl Knif Company (DanceBase)

The Rooster and Partial Memory (Palestine/Lebanon)
El-Funoun Palestinian Dance Troupe / SHAMS Association / Marhbtain Organization (DanceBase)


Total Theatre & Jacksons Lane Award for Circus

Grace (Australia)
Emma Serjeant (Assembly Checkpoint)

Ockham's Razor: Tipping Point (England)
Okhams's Razor and Turtle Key Arts (C Scala)

Perhaps Hope (Australia)
Company Here and Now (Underbelly's Circus Hub)

Water On Mars (Sweden)
Plastic Boom presented by Gandini Juggling (Assembly Roxy)

For all our festival coverage, click here to head to our Edinburgh page